- Szczegóły
- Autor: Wojciech Nowiński
- Odsłon: 1
Mija 85 lat od nocy z 6 na 7 września 1939 roku, kiedy to okolice Proszowic stały się areną walk pododdziałów polskiej 55 Dywizji Piechoty (rezerwowej) będącej częścią Armii „Kraków”, z jednostkami niemieckiej 5 Dywizji Pancernej. Bitwa ta pozostawiła po sobie wiele strat, zarówno materialnych, jak i w ludziach. Szczęśliwie wojenna zawierucha nie zabrała w tym dniu żadnego z mieszkańców Proszowic. Mniej szczęścia miało za to wielu walczących w bitwie żołnierzy 55 Dywizji Piechoty, którzy oddali w niej swoje życie.
Czytaj więcej: Ilu polskich żołnierzy Armii „Kraków” spoczywa na cmentarzu w Proszowicach?
- Szczegóły
- Autor: Wojciech Nowiński
- Odsłon: 3
- Szczegóły
- Autor: Wojciech Nowiński
- Odsłon: 0
Franciszek Ksawery Dunikowski to, jak twierdzą znawcy sztuki, pierwszy polski rzeźbiarz, który był artystą – przed nim rzeźba w Polsce to było jedynie wytwarzanie posągów, ale jeszcze nie sztuka sensu stricte. Trudno z tym stwierdzeniem polemizować będąc osobą mającą o rzeźbiarstwie niewielkie pojęcie, ale też nie o tym ma być ten tekst, a o związkach Dunikowskiego z Dalewicami – niewielkiej wiosce w parafii Niegardów, w gminie Koniusza, w powiecie proszowickim.
Czytaj więcej: Gdzie naprawdę urodził się Ksawery Dunikowski?
- Szczegóły
- Autor: Wojciech Nowiński
- Odsłon: 0
Istnieje w Proszowicach ulica, której nazwa wydaje się mieć niewiele wspólnego z miastem i jego okolicami – mowa o ulicy Kazimierza Brodzińskiego. Jaki związek z Proszowicami mógł mieć ten poeta, że został patronem jednej z ulic? Dlaczego w mieście nie ma ulicy Mickiewicza, Słowackiego czy innego znanego polskiego poety – choćby Morstina, który mieszkał przecież w nieodległych Pławowicach – a jest za to ulica nazwana imieniem polskiego przedstawiciela sentymentalizmu? Imię Kazimierza Brodzińskiego nadano w okresie PRL traktowi biegnącemu od ul. 1 Maja (wtedy, a obecnie 3 Maja) w kierunku na Klimontów. Przed wojną ulica ta nosiła miano (być może nieformalne) Wjazdowej.
Czytaj więcej: Proszowskie koneksje Kazimierza Brodzińskiego